DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
Awatar użytkownika
Gerrard
starszy szeregowy
Posty: 58
Rejestracja: 23 kwie 2010, 18:51

DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Gerrard »

Witam,
ma ktoś jakieś informacje na temat testów/uruchomienia nadajnika na Ławach lub na jakim etapie są aktualne prace?
Według emitel.pl, następujące multiplexy ma ją być włączone:
MUX2 - data uruchomienia 31.12.2011
MUX3 - brak
Wieża już stoi od kilku lat, inne miast już mają włączone, a u nas jeszcze brak sygnału (szukałem TV)
Awatar użytkownika
Mies
starszy sierżant
Posty: 315
Rejestracja: 26 lis 2006, 0:05
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Mies »

Morus, wiem ze to nie ten temat, ale ja sie pytam kiedy bedzie telewizja cyfrowa dostepna w YNET, no kiedy? ;)
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
morus
starszy kapral
Posty: 192
Rejestracja: 04 mar 2006, 23:52

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: morus »

Racja racja
Instruktor_Marcin
plutonowy
Posty: 212
Rejestracja: 07 paź 2010, 18:55

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Instruktor_Marcin »

@morus. Trzeba przyznać, że z taką ofertą TV możecie spokojnie konkurować z Vectrą.
Mam tylko pytanie. Czy ten dekoder HD PVR potrafi nagrywać strumień danych z jednego kanału a odtwarzać z innego, który dodatkowo nagrywa do bufora TimeShift? Takie samo pytanie zadam Vectrze, ale dla mnie ma to spore znaczenie.

Jeżeli chodzi o DVB-T to niestety wyru..., ups, wyrolowała nas KRRiTV wraz z Emitelem. Zwróćcie uwagę, że wszystkie początkowe etapy uruchamiania nadawania dotyczą jedynie objetków tej firmy. A przecież początkowo wg planu UKE, uruchomienie przekazu z nadajnika INFO-TV-FM w Ostrołęce miało nastąpić w pierwszym etapie, który miał się zakończyć w 2009 roku. Przez tę przewałkę KRRiTV i Emitela, gdy wyrugowano z procesu planowania UKE, znaleźliśmy się na drugim krańcu spectrum ;(.
Awatar użytkownika
Gerrard
starszy szeregowy
Posty: 58
Rejestracja: 23 kwie 2010, 18:51

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Gerrard »

Potwierdzam działanie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.
Musieli włączyć jakoś niedawno, bo kilka dni temu sprawdzałem i nie było. W tej chwili działa muliplex 2, czyli takie kanały jak: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TVPuls, TVPuls2. Jakość jest niezła, czasami co jakiś czas wystąpi mała pixeloza, prze krótki czas. Później porównam jakość poszczególnych kanałów z telewizją z satelity, ale na oko wygląda tak samo.
korek46
szeregowy
Posty: 4
Rejestracja: 21 maja 2011, 22:34

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: korek46 »

gerard co ty piszesz, w ostrolece nie odbiera jeszcze zadna naziemna telewizja cyfrowa,
jesli mieszkasz gdzies na trasie ostroleka - warszawa to mozesz na dobrej antenie odbierac ale z warszawy.
ostroleka ma miec gdzies ok sierpnia tego roku ale jeszcze to nic pewnego.
Awatar użytkownika
Gerrard
starszy szeregowy
Posty: 58
Rejestracja: 23 kwie 2010, 18:51

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Gerrard »

korek46 pisze:gerard co ty piszesz, w ostrolece nie odbiera jeszcze zadna naziemna telewizja cyfrowa,
jesli mieszkasz gdzies na trasie ostroleka - warszawa to mozesz na dobrej antenie odbierac ale z warszawy.
ostroleka ma miec gdzies ok sierpnia tego roku ale jeszcze to nic pewnego.
Mieszkam w Ostrołęce i na pewno łapało mi sygnał z Ław. W piątek był sygnał przez długi czas jak nie cały dzień (stara antena analogowa z zasilaczem, siła i jakość sygnału 10/10 w telewizorze).
Na weekend wyłączyli, bo teraz nic mi nie łapie. Widocznie są to jeszcze testy, jak złapie w tygodniu sygnał to od razu dam info, aby ktoś przetestował i potwierdził.

Edit:
Zauważyłem, że mój sąsiad zamontował sobie nową antenę naziemną do DVB-T (na wygląd musi mieć spory zasięg) i to zapewne z niej mi ściągało, z racji tego że tam jeszcze nie mieszka i jest rzadko, musiałem natrafić na dzień w którym ją montował i miał ją włączono lub oglądał tv. Więc sygnał miałem z innej stacji, a stacja Ostrołęka/Ławy jeszcze nie została uruchomiona.
Ostatnio zmieniony 04 paź 2011, 19:59 przez Gerrard, łącznie zmieniany 1 raz.
netespl
starszy sierżant
Posty: 316
Rejestracja: 02 gru 2009, 17:31

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: netespl »

Odkopuję temat - wie ktoś czy da radę już złapać DVB-T w Ostrołęce?
elfik
starszy chorąży sztabowy
Posty: 683
Rejestracja: 04 mar 2009, 19:37

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: elfik »

ja nie złapałam niestety.. a antena mocna :/
fishuoka
szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 12 lis 2011, 20:21

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: fishuoka »

W Ostrołece można odbierać DVB-T z nastepujacych nadajników Olsztyn, Białystok oraz Warszawa
Ja do tego celu używam anteny DVB-T ATX-91 + ZASILACZ+WZM cena na allegro ok 80-110 zl

pozdrawiam
elfik
starszy chorąży sztabowy
Posty: 683
Rejestracja: 04 mar 2009, 19:37

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: elfik »

a co z tą anteną na Ławach? Działa już??
erOs
kapral
Posty: 108
Rejestracja: 15 wrz 2007, 16:11
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: erOs »

Robilem wyszukiwanie kilka dni temu, nic nie bylo.
Tobias25
szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 17 lis 2011, 13:19

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Tobias25 »

Czy ktoś może mi napisać czy już działa ( może testowo ) ?
Instruktor_Marcin
plutonowy
Posty: 212
Rejestracja: 07 paź 2010, 18:55

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Instruktor_Marcin »

Niemal na 100% jeszcze nie.
Sam sprawdzam niemal codziennie kanał 41, ale nic mi telewizor nie wykrywa.
Chociaż nie mam pewności, czy moja antena pokojowa bez problemu wyłapie nawet sygnał testowy.
Bo 100kW ERP (moc docelowa) to już na pewno :).

Z tego co czytałem o uruchomieniach MUX2 prowadzonych przez Emitela w połowie tego roku to okres testowy nie trwa teraz zbyt długo. Maksymalnie 20 kilka dni, a minimalnie nawet 7 dni.
Sprawa się komplikuje, gdyż maszt z którego u nas będą nadawali DVB-T w Ławach nie należy do tej firmy. Ona tylko całym procesem zarządza i maszty firm trzecich uruchamia w ostatniej kolejności :(. Z tego właśnie powodu otrzymamy MUX2 dopiero teraz w etapie 5 i niemal ostatnim. Tylko Giżycko i okolice z jakichś powodów mają jeszcze gorzej.

Właściciel masztu, czyli spółka Info-TV-FM, nic na temat planowanego terminu uruchomienia nie chce zdradzić. Być może wszystko zależy tylko i wyłącznie od Emitela.
Jedyna w miarę pewna data to 31.12.2011 ;(. Oczywiście podejrzewam, że cały proces zakończą przed świętami.
kiltel
szeregowy
Posty: 15
Rejestracja: 18 lis 2011, 21:57

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: kiltel »

Ławy jeszcze nie nadają. Miejmy nadzieję, że Emitel nie będzie czekał do samego 31 grudnia i włączą emisję wcześniej. Póki co w Kadzidle można spokojnie odebrać mux-2 z Olsztyna na kanale 33 (570 Mhz) więc w Ostrołęce odbiór też powinien być możliwy z nadajnika Olsztyn/Pieczewo.
Tobias25
szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 17 lis 2011, 13:19

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Tobias25 »

Spółka Info-TV-FM została sprzedana panu Solorzowi właścicielowi m.in. Polsatu. Może się coś ruszy?
Instruktor_Marcin
plutonowy
Posty: 212
Rejestracja: 07 paź 2010, 18:55

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Instruktor_Marcin »

@Tobias25. Solorz ją kupił, aby skorzystać z koncesji na pasmo DVB-H. Aktualna sytuacja DVB-T nie ulegnie zmianie.
Poza tym procesem wdrażania DVB-T zajmuje się aktualnie Emitel i to chyba dla wszystkich dostępnych teraz multipleksów (1,2 i 3).
Instruktor_Marcin
plutonowy
Posty: 212
Rejestracja: 07 paź 2010, 18:55

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Instruktor_Marcin »

Niestety mam przykrą wiadomość. Emitel (operatora drugiego multipleksu) oraz spółka Info-TV-FM nie osiągnęły porozumienia co do warunków współpracy. Prawdopodobnie Emitel oferował bardzo niskie stawki. Niestety maszty tej firmy stoją przede wszystkim w dość nisko zaludnionych obszarach, tyle że ubogich i masa ludzi ogląda telewizje naziemną :(.

W związku z powyższym, w dającej się określić przyszłości, nie ruszy nadawanie z obiektu Ostrołęka/Ławy z mocą ERP 100kW. W zamiana awaryjnie Emitel doposaży swój maszt w centrum miasta i będzie nadawał MUX2 na kanale 41 z mocą 5kW (20 krotnie mniejszą niż planowaną). Przez to zasięg DVB-T będzie obejmował zaledwie Ostrołękę i przyległe miejscowości (Rzekuń, Olszewo-Borki, Grabowo, Ławy). Reszta naszego powiatu będzie niestety w białej dziurze :(.
fm
starszy szeregowy
Posty: 51
Rejestracja: 22 mar 2006, 8:50

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: fm »

No to ładnie:( Wczoraj na wieży Emitela na samym szczycie trwały jakieś prace ,pewnie wymiana systemu antenowego pod DVB-T.
Instruktor_Marcin
plutonowy
Posty: 212
Rejestracja: 07 paź 2010, 18:55

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Instruktor_Marcin »

Bardzo prawdopodobne.
W planie "awaryjnym" napisali, że anteny będą zamontowane na 80 m.n.p.t. Tyle, że wydaje mi się, iż ten maszt tyle nie ma :). Ale skoro na samym szczycie to pewnie o DVB-T chodzi.
kiltel
szeregowy
Posty: 15
Rejestracja: 18 lis 2011, 21:57

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: kiltel »

Gdzie można znaleźć jakiś oficjalny komunikat emitela w tej sprawie?
kiltel
szeregowy
Posty: 15
Rejestracja: 18 lis 2011, 21:57

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: kiltel »

Dziś rano widziałem dwóch pracowników u góry na wieży Emitela przy ulicy Kopernika . Może wykonują jakieś prace z dvbt.
Tobias25
szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 17 lis 2011, 13:19

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Tobias25 »

A czy ktoś z okolic Ostrołęki odbiera MUX3 z Olsztyna?
Instruktor_Marcin
plutonowy
Posty: 212
Rejestracja: 07 paź 2010, 18:55

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Instruktor_Marcin »

@Tobias25. Aktualnie MUX3 to jedna wielka prowizorka i w większości przypadków nadawany jest z minimalną mocą.
Przykładowo z Pieczewa k/Olszytna jest to jedynie 2,5kW ERP, czyli połowa tego co ma być w Ostrołęce MUX2. U nas nie ma szans odebrać tego sygnału. Nawet ten nadawany z Raszyna k/Warszawy z mocą ERP 50kW nie "ściągniesz".

Co do faktu braku porozumienia Emitela z Info-TV-FM i startu "tymczasowego" nadajnika z masztu przy ulicy Kopernika to już UKE wydało pozwolenie: http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=7
Tobias25
szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 17 lis 2011, 13:19

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Tobias25 »

@Instruktor_Marcin. No ale mój kuzyn, który mieszka koło Przasnysza, odbiera MUX2 i MUX3 z Olsztyna.
ODPOWIEDZ