DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
opiekun
starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 26 lip 2008, 15:46

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: opiekun »

Jak tam u nas DVB-T? Na razie odbieram tylko MUX2 ostrołęckiego odbiornika.

Ktoś odbiera z innych nadajników? Jakie anteny do tego kupić, na jakich odbieracie?
Wykorzystywanie całości lub fragmentów powyższej wypowiedzi bez zgody autora zabronione.
Instruktor_Marcin
plutonowy
Posty: 212
Rejestracja: 07 paź 2010, 18:55

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Instruktor_Marcin »

To akurat nie jest dziwne, gdyż tylko ten MUX w naszej okolicy jest nadawany.

Najpewniej da się odebrać MUX1 z kierunku Olsztyn/Pieczewo, ale do tego będziesz potrzebował porządnej anteny ze wzmacniaczem. Koszt w przedziale 100-150 złotych przynajmniej.

Stabilnego sygnału z MUX3 w obszarze naszego miasta nie "złapiesz", gdyż nadawany jest z mniejszymi mocami niż dwa poprzednie.

Najlepiej to uzbroić się w cierpliwość i zaczekać jeszcze te pół roku na uruchomienie kolejnego nadajnika z MUX1. Niestety na MUX3 możemy liczyć dopiero po wyłączeniu nadawania analogowego w naszym rejonie z końcem 2013 roku, a ta data jeszcze może ulec zmianie.
opiekun
starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 26 lip 2008, 15:46

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: opiekun »

Czy ja się dziwię, że odbieram tylko MUX2?

Pytam, czy ktoś z szanownych forumowiczów odbiera coś z innych nadajników. I nie 'najpewniej', tylko proszę o wypowiedź kogoś, kto odbiera coś z Olsztyna, Warszawy, Białegostoku, bo gdybać to i ja potrafię.
Wykorzystywanie całości lub fragmentów powyższej wypowiedzi bez zgody autora zabronione.
Instruktor_Marcin
plutonowy
Posty: 212
Rejestracja: 07 paź 2010, 18:55

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Instruktor_Marcin »

Nie no sorry nie chciałem ciebie denerwować, ale powinieneś sobie zdać sprawę że na tak odległym zasięgu możesz nie uzyskać stabilnego sygnału nawet pomimo tego, iż twój sąsiad mieszkający kilkadziesiąt metrów dalej już tak. Ba nawet odbiór może zależeć od aktualnej pogody i kierunku wiatru ;).

Jakbyś próbował coś zrobić w kwietniu ubiegłego roku to doradziłbym tobie zakup anteny kierunkowej ze wzmacniaczem i szukanie sygnału. Teraz jak pozostało jedynie pół roku do uruchomienia MUX1 w Ostrołęce, a w zasadzie bliżej Różana, to radzę uzbroić się w cierpliwość i zrezygnować z wydatku przynajmniej 150 złotowego. No chyba, że cię kasa w kieszeni pali to rób jak uważasz.
dzialka10
starszy szeregowy
Posty: 91
Rejestracja: 11 paź 2009, 13:02

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: dzialka10 »

Są już jakieś dodatkowe kanały? wiecie coś?
U mnie znalazło 14, ale odbiera tylko 8 - te co były wcześniej.

Doszły, ale nie odbierają:
ATM Rozrywka TV
TTV
ESKA TV
TVP Info Białystok
TVP2
TVP1 HD
Jeśli już coś pisać, to coś: pozytywnego, z sensem, dobrego, miłego; co uśmiechnie, uraduje, da do myślenia, zatrzyma, zaciekawi, zainspiruje i da kopa do działania, co nie przygnębi i nie zdołuje.. itp.itd. Co w świat wypuścisz wróci ze zdwojoną siłą
Instruktor_Marcin
plutonowy
Posty: 212
Rejestracja: 07 paź 2010, 18:55

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Instruktor_Marcin »

@dzialka10. Z nadajnika w Ostrołęce nic nowego nie nadają, ale jak masz dobrą lokalizacje to z Łomży powinieneś MUX 1 odebrać, czyli wymienione przez ciebie kanały. Tyle, że najprawdopodobniej jednak odbierasz zbyt słaby sygnał. Dekoder wykrył, że coś jest nadawane, ale w przekazie jest zbyt dużo błędów, aby było możliwe oglądanie.
Awatar użytkownika
przeklinak
chorąży
Posty: 448
Rejestracja: 12 mar 2009, 7:11

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: przeklinak »

nie wiem czy tylko ja mam takie problemy ale u mnie nie działa kompletnie ta tv !! jak na razie to jest jeden wielki bubel
dabrjarek
szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 03 maja 2011, 19:21

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: dabrjarek »

Moze ktos napisac co jest grane od chyba 2 dni w przekazie naziemnym DVB-T brak jest glosu.
Czy taka sytuacja jest tylko u mnie, a moze jest jakas awiaria???
elfik
starszy chorąży sztabowy
Posty: 683
Rejestracja: 04 mar 2009, 19:37

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: elfik »

dabrjarek pisze:Moze ktos napisac co jest grane od chyba 2 dni w przekazie naziemnym DVB-T brak jest glosu.
Czy taka sytuacja jest tylko u mnie, a moze jest jakas awiaria???
u mnie wszystko jest ok :)
arrow
starszy kapral
Posty: 156
Rejestracja: 27 maja 2009, 0:24

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: arrow »

Witam
Dzisiaj (06.07.2012( sprawdzałem na tunerze zewnętrznym podłączonym do komputera - złapał 8 kanałów cyfrowych. Dobrej jakości obraz i głos.
Antenka miniaturowa, dołączona do zestawu na kablu 1,2m.
Miejsce - Osiedle Dzieci Polskich w Ostrołęce.

Na drugim tunerze - z trudem złapał 8 kanałów, obraz się rwał i głos też. Nie dało się oglądać. Antenka mini - teleskopowa.

Czy ktoś sprawdził jak to jest z zasięgiem?
Np. czy ten sygnał jest do złapania w Olszewie-Borkach, Nożewie, Kordowie?
Do ilu kilometrów jest ten zasięg?
Czy wystarczy dokupić antenę pokojową, czy potrzebna zewnętrzna?
Instruktor_Marcin
plutonowy
Posty: 212
Rejestracja: 07 paź 2010, 18:55

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Instruktor_Marcin »

Z zasięgiem bywa tak, że jest bardzo zależny od lokalizacji oraz pogody. Nawet materiał z którego wykonany jest budynek ma znaczenie.

Co do twojego przypadku z dwoma tunerami to mam dodatkowe pytania:
1. Czy podłączałeś oba do tej samej anteny?
2. Czy antena w obu przypadkach była w dokładnie tym samym miejscu?

Niestety odbiór w pomieszczeniach zamkniętych to często loteria. Przykładowo u mnie najlepiej odbiera tuner Manta DVBT USB gdy antenka jest przymocowana na wysokości około 1,5 metra w położeniu horyzontalnym w rogu pokoju. Nawet postawienie jej na przeciwko okna z którego widać nadajnik nie daje lepszego rezultatu.

Co do odbioru to na takim zestawie daje się obejrzeć TV cyfrową przykładowo w Wojciechowicach przy ulicy Partyzantów. Z tego względu podejrzewam, że i w Olszewo Borkach nie powinno być większego problemu. W Nożewie oraz innych okolicznych miejscowościach raczej polecałbym antenę zewnętrzną. W przypadku zmiany warunków propagacji sygnału nie będzie problemów.
Awatar użytkownika
Skalar
szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 11 lip 2012, 16:50

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Skalar »

Witam , jak na razie niema co narzekać na odbiór - wszystko działa poprawnie .

Wie już ktoś kiedy będą następne programy ?
http://www.ofa.e-fora.pl
Ostrołęckie Forum Miłośników Akwarystyki i Terrarystyki - OFAiT
arrow
starszy kapral
Posty: 156
Rejestracja: 27 maja 2009, 0:24

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: arrow »

Sprawdziłem - w Kordowie.
Bez dodatkowej anteny nie łapie nic.
Z anteną pokojową Evolve - skierowaną w stronę Ostrołęki - łapie 8 kanałów, a właściwie 7, bo na ósmym jest tylko obraz kontrolny.
Obraz i głos jest dobrej jakości.
Instruktor_Marcin
plutonowy
Posty: 212
Rejestracja: 07 paź 2010, 18:55

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Instruktor_Marcin »

Mniej więcej po koniec września możemy spodziewać się kontynuacji 5kW biedy z masztu w Ostrołęce i uruchomienia MUX1.

Według planów Emitela:
RTCN Ostrołęka / Kopernika - k. 40 - 626 MHz - 5 kW

Dojdzie również nadajnik w Różanie prawdopodobnie oba działające w trybie zsynchronizowanym (SFN).
SLR Różan / ul. Sienkiewicza - k. 40 - 626 MHz - 6 kW
pumba
szeregowy
Posty: 21
Rejestracja: 20 gru 2011, 1:15

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: pumba »

według harmonogramu to 01.10.2012 ma być uruchomiony mux1. co do czego pewnie będzie na święta.
Instruktor_Marcin
plutonowy
Posty: 212
Rejestracja: 07 paź 2010, 18:55

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Instruktor_Marcin »

Nie bądź takim pesymistą ;).

Uruchamiając MUX2 Emitel wyrobił się przed świętami i "wystartował" 19-tego grudnia (termin 5 etapu dla MUX2 wg harmonogramu to był 31 XII), a wtedy mieli do uruchomienia sześć lokalizacji. Teraz nie powinno być o wiele gorzej, szczególnie że część sprzętu już jest zamontowana (vide anteny) i najpewniej wystarczy dołożyć tylko kolejny "feeder", a do tego w tym czasie startują jedynie w dwóch lokalizacjach.

Ja obstawiam, że w okolicach 24-tego się wyrobią. Ale póki nie minie termin w ogłoszonym harmonogramie to nie ma co się "napalać" ani pomstować ;).
pumba
szeregowy
Posty: 21
Rejestracja: 20 gru 2011, 1:15

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: pumba »

no 24 to wigilia akurat na święta jak nic ;) hehe
ostrolek
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2012, 8:37

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: ostrolek »

Od dnia wczorajszego tj. 19.09.2012 r. możliwy jest już odbiór programów nadawanych na tzw. multipleksie 1 - kanał 40 DTV.
Obecnie multipleks 1 zawiera kanały TVP1 HD, TVP2, TVP INFO (wersja regionalna), Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka. Miłego oglądania życzę.
ostrolek :roll:
pele
szeregowy
Posty: 21
Rejestracja: 20 wrz 2012, 11:38

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: pele »

Witam
Wiecie moze jaka czestotliwosc ?
ostrolek
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2012, 8:37

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: ostrolek »

Multipleks 1- kanał 40 DTV, częstotliwość to - 626 MHz.
Awatar użytkownika
przeklinak
chorąży
Posty: 448
Rejestracja: 12 mar 2009, 7:11

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: przeklinak »

od jakiś 3-4 miesięcy sygnał jest chyba gorszy
tzn jak kupiłem tv to mi ściągał te naziemną telewizje jak tylko jakąś antenę miałem włożoną w gniazdo tv a od tych 3-4 miesięcy nic !! nie łapie mi żadnego kanału
pele
szeregowy
Posty: 21
Rejestracja: 20 wrz 2012, 11:38

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: pele »

Witam
U mnie na ul gorbatowa lapie obecnie 15 kanalow tylko na przewodzie ktorym podlaczona jest kablowka bez zadnej dodatkowej anteny,odbior bardzo dobry,
Awatar użytkownika
Qrpiana
starszy sierżant
Posty: 346
Rejestracja: 09 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Qrpiana »

okolice parku miejskiego - doskonały odbiór 14 kanałów. Problem mam tylko z TVP1 HD, ale to już wina telewizora (bo nie ma hd hehe)
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Qrzysio »

Dlaczego nie mam dźwięku na TVP1 i TVP2? To chwilowe? Jaki jest kodek? Na innych programach wszystko gra.
Instruktor_Marcin
plutonowy
Posty: 212
Rejestracja: 07 paź 2010, 18:55

Re: DVB-T Naziemna telewizja cyfrowa Ostrołęka/Ławy

Post autor: Instruktor_Marcin »

Nie wiem jak było wcześniej ale jak teraz sprawdzałem to na obu wymienionych przez ciebie kanałach mam dźwięk.
Co do kodeków to jest ich kilka, gdyż programy te mają wiele ścieżek dźwiękowych.
Na TVP2 podczas programu "Świat bez fikcji - Skradzione dzieci Hiszpania" dostępne były dwie ścieżki dźwiękowe. Jedna to MP3 2.0 a druga to EAC 5.1. Jeżeli miałeś tę drugą ścieżkę wybraną to akurat na niektórych starszych dekoderach mogło nie być dźwięku.
Na TVP1 to były aż 3 ścieżki dźwiękowe, ale to już w programie po 23:35.

Zawsze możesz spróbować zmienić ścieżkę dźwiękową na inną dostępną na danym kanale wciskając na pilocie przycisk Audio lub Dual.
ODPOWIEDZ